Pozvánka na LETNICE do Muzea lidových staveb v Kouřimi, neděle 28.5.2023 od 10 hodin

plakát

V neděli 28. května 2023 od 10 do 17 hodin uvede Muzeum lidových staveb v Kouřimi národopisný pořad Letnice. Slavnost připomene dnes již zapomenuté lidové obyčeje se vztahem k letnicím - otvírání studánek a králenskou obchůzku.

Letnice

Představujeme zapomenutou lidovou slavnost

V neděli 28. května 2023 od 10 do 17 hodin uvede Muzeum lidových staveb v Kouřimi národopisný pořad Letnice. Slavnost připomene dnes již zapomenuté lidové obyčeje se vztahem k letnicím - otvírání studánek a králenskou obchůzku.

Návštěvníci národopisného pořadu budou moci třikrát během dne shlédnout takzvanou králenskou obchůzku a obřad otevírání studánek.

Připraveny jsou rukodělné dílny pro děti, dětské vesnické hry i odborné besedy (o lidové písni na Kouřimsku s etnografem Adamem Votrubou).  S muzejním zahradníkem Martinem Spěváčkem se návštěvníci seznámí s bylinami z našich zahrádek. Nebudou chybět tradiční pokrmy: „kosmatice“ a „boží milosti“, připravované na plotnách historických sporáků, ani stylové občerstvení Jiřího a Cecílie Buschových v hospodě ze Strašic.

V interiérech jednotlivých stavení ve skanzenu je instalována výstava Zelené svátky, zaměřená na tradici letnic a dalších svátků pozdního jara. Historici a etnografové Regionálního muzea v Kolíně k ní během pořadu podají výklad a zodpoví dotazy.

Letnice plakát

letnice A4.pdf