Obec Přišimasy
Přišimasy

Obec Přišimasy podpoří tradiční Staročeské máje navzdory nepřízni grantových prostředků

Máje

Staročeské máje jsou jednou z nejoblíbenějších tradičních akcí a jsou nedílnou součástí kulturní tradice naší obce.

Máje jsou spojené s průvodem přes obec v různých krojích (král, písař, selky, drábové apod.), vytancováním svobodných dívek, různými taškařicemi, muzikanty, pojízdnou hospodou apod. Celou akcí, která začíná ráno a končí večerní zábavou, se vine příběh krále a jeho družiny, který ten den vládne obci. Celá akce, kromě kulturního zážitku pro občany při společném setkání, zároveň pomáhá získat finanční prostředky z prodeje občerstvení a dalších vybraných příspěvků pro pořádající spolek.

Naše obec požádala Středočeský kraj o finanční podporu na pořádání této tradiční akce, abychom mohli nejen dokoupit kostýmy, které nám chybí a které se použijí při dalším konání májí, ale také na snížení nákladů spojených s konáním této akce. Dotace nám měla pokrýt 80 % nákladů (cca 80 tis. Kč), zbývajících 20 % by hradila obec. Bohužel však v době, kdy SK Podlipan Přišimasy rozhodl pokračovat v organizaci, obdržela obec informaci, že žádost o podporu ze Středočeského kraje byla zamítnuta.

Stáli jsme tak před rozhodnutím, zda podpořit pořádání Staročeských májů v plné výši, nebo již třetí rok po sobě, akci neorganizovat. Proto se znovu sešli zastupitelé se zástupci SK Podlipan, abychom řešili danou situaci. S vědomím zájmu našich občanů o konání této akce, snahu navázat na naši tradici, se zastupitelé rozhodli, že navzdory nezískání dotace podpoří tuto naši tradiční akci. A obec Přišimasy tak uhradí celkové náklady spojené s konáním Staročeských májů z obecního rozpočtu.

V úterý 26.3. obdrželo zastupitelstvo obce Přišimasy celkem tři žádosti od SK Podlipan Přišimasy, které byly dne 3.4. na mimořádném jednání zastupitelstva projednány. První dvě se týkaly podpory akce k příležitosti oslav 100 let fotbalu v naší obci. Tyto žádosti byly již předjednané před konáním minulého jednání zastupitelstva, které proběhlo začátkem března, ale bohužel žádosti nebyly předloženy včas, proto nemohly být projednány. Třetí žádost se týkala podpory na konání Staročeských májů. S vědomím určité časové tísně bylo neprodleně, po předložení žádostí o finanční podporu od SK Podlipan Přišimasy, svoláno mimořádné jednání zastupitelstva a zastupitelé rozhodli následovně:

- uvolnění jednorázového příspěvku ve výši 100 tisíc na pořádání této akce pro SK Podlipan Přišimasy

- uvolněním dalších 80 tisíc jako vratnou finanční výpomoc spojenou s oslavami pro SK Podplipan Přišimasy

- poskytnutí prostředků na konání tradičních Staročeských májů pro organizátory akce SK Podlipan Přišimasy

Věříme, že Staročeské máje přinesou našim obyvatelům radost a připomenou nám důležitost tradičních hodnot.

Datum vložení: 4. 4. 2024 12:32
Datum poslední aktualizace: 4. 4. 2024 13:00
Autor: Správce Webu

Aktuální počasí

dnes, neděle 23. 6. 2024
slabý déšť 23 °C 14 °C
pondělí 24. 6. skoro jasno 24/13 °C
úterý 25. 6. polojasno 24/13 °C
středa 26. 6. zataženo 27/13 °C

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE:2
DNES:62
TÝDEN:1698
CELKEM:1067979

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Přihlášení k odběru

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím e-mailů

Facebook


fcb

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie