Bezplatná WiFi pro naši obec

Evropská komise dne 7.12. oznámila, že první kolo dotačního programu WiFi4EU úspěšně skončilo. Komise rozdělí 42 milionů eur celkem 2800 obcím (přihlásilo se jich 13 000), každá získá poukázku na 15 000 eur. Program má zlepšit dostupnost služeb e-governmentu nebo elektronického zdravotnictví tím, že obce ve veřejných prostorách nabídnou bezplatné připojení k Wi-Fi. Za poukázku bude mít obec možnost nakoupit vybavení, zaplatit instalaci a udržovat provoz sítí alespoň tři roky. Komise již zveřejnila seznam prvních 2800 obcí. Z toho těch českých bylo vybráno 170 a my jsme mezi nimi. Peníze dostaneme, jakmile s Výkonnou agenturou pro inovace a sítě podepíšeme grantovou dohodu, to už by ale měla být jen formalita. Je na obci, na kterých místech prostředky využijeme k pokrytí veřejných prostor. Může jít o obecní úřad, fotbalové hřiště, náves, zastávky apod. Je zakázáno použít dotaci pro místa, kde již veřejné nebo soukromé bezplatné sítě existují. Obec má 18 měsíců od obdržení poukázky, aby sítě spustily.
Přístupové body budou označeny jménem WiFi4EU a musí nabízet minimální rychlost připojení 30 Mb/s. Volba poskytovatele i firmy provádějící instalaci je ponechána na obci. Všechny sítě budou pro občany bezplatné, bez reklamy a nesmí sloužit ke sběru osobních dat. Evropská komise bude dostupné sítě vzdáleně monitorovat, zdali mají odpovídající kvalitu.

Datum vložení: 12. 12. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 12. 12. 2018 0:00