Příspěvek Jana Psoty na základě, kterého jsme založili anketu, ve které můžete hasovat

Vážení přátelé, přišimaští, v pondělí 10. září 2018 zastupitelé Přišimas probírali návrhy budoucích názvů vaší obce. Už mě znáte, že se do všeho jako regionalista míchám a tak jsem nabídl pomocnou ruku v této problematice. Podíval jsem se tedy dle svých dosavadních zkušenností na geografické a historické předpoklady Přišimas.

Trochu je škoda, že z pondělního návrhu zcela vypadly mnou navrhované významné osobnosti (rodáci Přišimas), které vybočovaly z řady a reprezentovaly svou obec na poli vědy, techniky, umění, literatury nebo vojenství a v druhé řadě čestní občané Přišimas, kteří se zasloužili o obec v národním měřítku. Zřejmě ještě obec nedospěla v uvažování tak daleko, aby těmto významným spoluobčanům nebo čestným občanům poděkovala tímto způsobem.

Obrátím se zpět k bezesporu největší osobnosti Přišimas - brigádního generála Ing. Jana Čermáka, který se narodil v Přišimasech čp. 20 roku 1893 do rodiny řídícího učitele zdejší školy. V 1. světové válce Jan Čermák vynikl nad ostatními tím, že osobně dohlížel a velel transportům československých legionářů po transibiřské magistrále a pro poničenou trať se rozhodl převézt vlak o kolejích přes zamrzlé jezero Bajkal metodou přenášení kolejí zpoza vlaku před lokomotivu a pomalým posunem. Při ženijních pracích nadjížděl svému mužstvu v obloucích jako Atila a už pro tato hrdinství získal řadu medailí a vyznamenání od velících důstojníků i od T.G.M.

Po návratu do Československa se uplatnil ještě daleko víc. Stal se velícím důstojníkem pro ženijní práce v pohraničí při výstavě pevnostní protinacistické sítě z tzv. ŘOPíků. Při postavení prvního modelu vstoupil jako dobrovolník do testovací pevnosti a nařídil, aby na něho stříleli těžkými kalibry a děly. Ještě dodnes jsou jeho pevnosti dochovány a navštěvovány. Za tyto úspěchy obdržel opět nesčetnou řadu vyznamenání od prezidenta Beneše, francouzské, belgické nebo rumunské vlády a vysokých velících důstojníků.

První rána pro něho znamenala Mnichovská dohoda, kdy bylo pohraničí i s předsunutými pevnostmi bez výstřelu poskytnuto nepříteli. Po válce byl s nástupem komunismu jako nepohodlný "národní hrdina" zatčen, perzekuován, vězněn, a mučen. Po odebrání pense a degradování na vojína dostal vojín Čermák druhou ránu, která mu způsobila infarkt. V roce 1961 tato významná osobnost československého vojenství zemřela naprosto znevážena, potupena a dehonestována národním režimem.

A já se vás milí přespolní sousedé z Přišimas ptám, zda dokážeme zvítězit nad malostí, zamyslet se a habilitovat tak významného hrdinu nejen Přišimas, ale celého našeho státu do podoby červené plechové tabulky, která by jménem "JANA ČERMÁKA" nebo "ČERMÁKOVA" tak velkého hrdiny zdobila jednu z ulic obce Přišimasy. Mohlo by mi to být jedno, ale není, protože se domnívám, že by měli zastupitelé vědět jak velkého a oceňovaného hrdinu obec Přišimasy porodila. Kéž bychom na Hradešíně měli tak významnou osobnost, jako máte vy tam dole pod námi :-)

Se souhlasem plukovníka Jana Vondráčka vkládám několik řádů, odznaků a vyznamenání, které Jan Čermák obdržel a které se dochovaly u jeho dcery. Málo jich není a to jsem nedával všechny, jen ty význačnější!!!

Máme 15 dní na podání návrhu na změnu na Obecním úřadě v Přišimasech pro příští jednání zastupitelstva, které se uskuteční po komunálních volbách. Jdete do toho se mnou? Nebo je vám to jedno?

Datum vložení: 12. 9. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace: 12. 9. 2018 0:00