Datum a čas

Dnes je neděle, 21. 7. 2019, 14:06:50

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Aktuální počasí

Počasí dnes:

21. 7. 2019

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 24 až 28°C. Noční teploty 16 až 12°C.

Navigace

Obsah

Stránka

Kolínský deník


Chráněné území skrývá kameny velikosti garsonkyPřišimasy - Majitelé stavebních parcel, které leží v chráněné lokalitě Klepec, se rozhodli pro výstavbu oplocení a domků

Chráněná přírodní památka Klepec nedaleko Přišimas. Pro mnohé vyhledávaná lokalita pro odpočinek nebo pro turisty zajímavé místo, kde se nachází několik kamenů o velikosti garsonky.

Obyvatelé Přišimas jsou na chráněnou lokalitu patřičně hrdí. Když se dozvěděli, že majitelé pěti parcel, ležících právě v lokalitě Klepce, zde zamýšlí výstavbu oplocení a zahradních domků, byli pobouřeni.

„Je to nehoráznost. Zdejší lidé si Klepce velice váží. Výstavba v chráněném území je nepochopitelná,“ poznamenala obyvatelka Přišimas.

Na hranici chráněného území v současné době jeden dům již stojí. „Dalším výstavbám jsme chtěli zabránit,“ konstatoval starosta Přišimas Pavel Frank.

Manželé Zuzana a Antonín Bogarovi na území Klepce koupili pět parcel. „Jedná se přibližně o pět tisíc metrů čtverečních,“ poznamenal starosta Frank. Majitelé požádali na krajském odboru životního prostředí v Praze o souhlas k výstavbě oplocení a zahradních domků na nářadí na jednotlivých parcelách.

Životní prostředí žádosti vyhovělo. „Rozběhlo se stavební řízení, o vzniklé situaci jsem dokonce dopisem informoval ministerstvo,“ popsal další vývoj starosta. Představa výstavby domků s výměrou pětadvaceti metrů čtverečních, ze kterých se dají zařídit i malé rekreační objekty, klidu Pavel Frankovi nedalo.

Děj však nabral nečekaný obrat. „S majiteli jsem se sešel. Vystupovali seriózním dojmem. Nakonec vše dobře dopadlo a žádost o stavební povolení stáhli,“ oddechnul si Pavel Frank. Ale každá mince má svůj rub i líc. „Podle indicií, například z inzerátů na internetu, je zřejmé, že manželé Bogarovi se snaží pozemky k výstavbě odprodat dále,“ popsal zjištění starosta.

Mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka konstatoval, že kraj výstavbu v chráněných územích neschvaluje.www.kolinsky.denik.cz  

Klepec


24. 6. 2011

Kolínský deník


Maminy z Přišimas mohou využívat existujícího mateřského centra Šikulka PŘIŠIMASY - Za podpory obecního úřadu funguje v Přišimasech mateřské centrum Šikulka.


V prvním patře budovy úřadu vznikla prostorná herna, ve vedlejší místnosti byl vytvořen prostor pro aktivity starších dětí, výtvarné činnosti či posezení maminek nad šálkem kávy a výměnu zkušeností. „Pro maminy na dovolené je strašně důležité, aby nezůstaly jenom doma u dítěte a domácích pracích izolované, ale mohly se kontaktovat s ostatními, zapojit se do nějakých aktivit,“ zdůvodňuje existenci Šikulky místostarostka Přišimas Šárka Rumanová.

Většinou centrum navštěvují děti s maminkami a s nimi se i zapojují i do výtvarných programů, psychomotorických her či her zaměřených na předškoláky. Maminky mají možnost také využít hlídání dětí starších tří let v prostorách mateřského centra, když si potřebují něco zařídit nebo v klidu nakoupit. Každé úterý a čtvrtek dopoledne je tu nabízený program, který se tematicky týden co týden obměňuje. Náplní jsou hry, malování, cvičení, tancování či hraní divadélka. Děti si tak osvojí pobyt v kolektivu bez rodičů a získají všestranné dovednosti a znalosti. Děti si postupně zvykají na kolektiv, osamostatňují se a rozvíjejí se.

Aktivity mateřského centra se prolínají i s náplní občanského sdružení Klub žen Přišimasy. Společně se také podílejí na přeměně obecní zahrady na příjemné klidové místo pro odpočinek a bezpečné hry dětí. „Tento projekt byl podpořen Stromem života Nadace Partnerství, v rámci kterého jsme získali grant,“ vysvětlila Jitka Franková z občanského sdružení.


www.kolinsky.denik.cz  

Šikulka


15. 6. 2011

Kolínský denik


Klub žen Přišimasy odstartoval projekt Strom života PřišimasyPŘIŠIMASY - Platan, symbol projektu, už našel svoje místo na obecní zahradě

Projekt získal dotaci z Nadace partnerství na výsadbu zeleně.

"Kvůli elektrickému vedení jsme limitováni prostorem a museli jsme zvolit k výsadbě převážně keře," vysvětluje jedna z členek klubu Jitka Franková. "V rohu je zmiňovaný platan a kolem plotů budou keře,"dodala.

Obecní zahrada má být přeměněna na příjemné klidové místo pro odpočinek a bezpečné hry dětí. Proto tu má vzniknout i dětské hřiště.

Už teď jsou prostory obecního úřadu využívány pro veřejnost. Místnost klubu žen, kde se dá popovídat i tvořit. Tuto sobotu tady byla k vidění výstavka výtvorů dětí: strašidýlka, výrobky z keramiky, panáčci, úžasný strašidelný hrad z novin.

Nechybělo ani divadýlko pro nejmenší, které si připravily starší děti. A samozřejmě pohoštění. Posvícenské koláče, martinské rohlíky a vůně skořice a kávy se line kolem.

V patře budovy jsou k dispozici dvě místnosti pro maminky s dětmi, funguje tady mateřské centrum. Děti hned utíkají do jedné z nich - do herny předvést, jaké poklady tam mají k dispozici.


www.kolinsky.denik.cz 

Strom života

 


10. 6. 2011

Kolínský denik


Strom života slavnostně zahájí tuto sobotu v PřišimasechPŘIŠIMASY - Klub žen Přišimasy pořádá tuto sobotu na zahradě obecního úřadu setkání uspořádané k příležitosti zahájení projektu Strom života Přišimasy.

V rámci tohoto projektu klub obdržel finanční dotaci na výsadbu stromů a keřů na obecní zahradě. Z té postupně vznikne odpočinkové místo s dětským hřištěm pro občany vesnice. Setkání začíná v 15 hodin. Součástí bude seznámení zúčastněných s projektem, výstava prací dětí z mateřského centra Šikulka a ostatních dětí. Budou přichystané posvícenské koláče i dětmi vytvořené pohoštění. Pokud počasí dovolí, budou se opékat špekáčky. Od 16 hodin sehrají děti v zasedací místnosti obecního úřadu divadélko.


www.kolinsky.denik.cz  

sázení


9. 6. 2011

Kolínský denik


Nadace Partnerství rozdělila finanční prostředky mezi 49 vybraných subjektůPŘIŠIMASY/ POŘÍČANY - V našem regionu nadace podpořila projekty z Poříčan a Přišimas

Občanské sdružení Klub žen Přišimasy a obec Poříčany splnily výběrová kritéria odborné komise a tím získaly granty na své projekty.

Zahrada občanům
V Přišimasech se rozhodli upravit zpustlou obecní zahradu tak, aby ji mohla využívat jako odpočinkové místo široká veřejnost.
„Realizaci jsme rozdělili do dvou etap. Teď v té podzimní části chceme vysázet zeleň, na kterou nám byl ze Stromu života Nadace Partnerství poskytnut grant ve výši necelých šestnácti tisíc korun,“ vysvětlila Jitka Franková z občanského sdružení. Protože přes zahradu vede elektrické vedení, byli Přišimasští omezeni ve výběru zeleně. „Můžeme vysadit jenom jeden strom do rohu zahrady. Chceme tam dát majestátní platan. Na ostatní místa kolem oplocení vysadíme keře,“ objasnila plány Franková.

V Přišimasech budou shánět další finanční zdroje na druhou etapu, kterou by rádi uskutečnili na jaře, aby s příchodem hezkého počasí mohla zahrada sloužit svému účelu.

„Rádi bychom tu umístili herní prvky pro děti, pískoviště a posezení. Prostě chceme přeměnit osm set metrů čtverečních zarostlé plochy v útulné příjemné místo, kde si mohou děti bezpečně pohrát a dospělí popovídat a odpočinout si v zeleni,“ uzavřela členka klubu.
Zahrada občanům obce Přišimasy, jak byl projekt nazván, by vhodně doplňovala prostory mateřského centra Šikulka, které jsou v budově obecního úřadu v sousedství.www.kolinsky.denik.cz 

 
stromy
 


8. 6. 2011

Kolínský denik


Dětí stále přibývá, mateřská škola bude muset rozšířit svou kapacitu PŘIŠIMASY - Celkovou kapacitu pětadvacet dětí má Mateřská škola v Přišimasech a jak říká její ředitelka Vladimíra Prejzová, plno je prakticky neustále a do budoucna patrně stále bude

Dětí totiž přibývá, a tak je v plánu rozšíření školky. Letos je výukový program zaměřen na ochranu přírody. V tomto duchu také děti v pondělí odjíždí na školu v přírodě do Samopší na Kutnohorsku. „Když do přírody, tak se vším všudy, ne někam do hotelu,“ soudí ředitelka.

Běžná denní náplň dětí ve školce se skládá nejen z hraní si se spoustou zajímavých hraček, ale také třeba z různých kroužků, na které dochází na obecní úřad, protože ve školce pro ně není dost vhodného prostoru. Malí žáčci se věnují například výtvarničení, práci s keramikou nebo také dramatické činnosti. Jednou za měsíc za nimi přijíždí divadélko, pravidelná je i čertovská nadílka, velikonoční a vánoční besídka pro rodiče, nedávno byli na výletě v podzemních katakombách Českého Brodu, nyní se chystá loučení s těmi, kteří odrostli střevíčkům školky a míří do školních lavic. Chybět nebude ani dětské šampaňské, chlebíčky a karneval.

Na nedalekém kopci zvaném Klepec nedávno vysadili lípu, o kterou chodí pravidelně společně pečovat. Do kolektivu mateřské školky patří i křeček Fanda, který se může pyšnit titulem druhé nejoblíbenější zvíře. Ocenění získal při nedávné dětské soutěži ve škole, kde se sešla různá doma chovaná zvířata.

Na chodu školky, která má i vlastní kuchyň, se podílí tři pracovnice. Kromě již zmíněné ředitelky Vladimíry Prejzové je to učitelka Eva Plačková a kuchařka a školnice v jedné osobě Jaroslava Kaufmannová.


www.kolinsky.denik.cz  


školka Přišimasy


29. 5. 2011

Stránka